Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт містечка Залізці

Вівторок, 20.02.2018, 10:43
Головна » Статті » Відомі люди Залозеччини

Ярослава Музика
<img src="http://zaliztsi.at.ua/muzika001.jpg" border="0" alt="" /> 

На світлині: Ярослава МУЗИКА та Михайло РУДНИЦЬКИЙ. Яремче, 1936 р.


«Вона стала одним із символів своєї доби», — писав про Ярославу Музику критик з діаспори Володимир Ласовський. На долю талановитої художниці випали важкі часи випробувань — їй довелось пережити страшні часи сталінських репресій, які чорною смугою пройшлися по її творчій біографії. Народилася 10 січня 1894 року в мальовничому містечку Залізці нинішнього Зборівського району в родині Степановичів. Обдарована дівчина почала навчатися рисунку та живопису в мистецькій студії С. Батовського—Качора у Львові, куди ще у 1902 році переїхала разом з родиною.


Згодом навчається у Вільній академії мистецтв Л. Підгорецького. Все ж визначальну роль у становленні її як художниці відіграв Михайло Бойчук. Енергійний, щиро залюблений у мистецтво, керувався новаторськими принципами як у станковому, так і в монументальному малярстві. Михайло Бойчук був взірцем художника і для Ярослави Музики. Згодом мисткиня згадувала: «У його робітні я вперше побачила нововізантійські малюнки. Тоді й захопилася іконним способом малювання».

Ярослава Музика довгий час працювала реставратором у Національному музеї у Львові. Вона опанувала складне і тонке мистецтво реставрації, технологію іконопису, захоплювалась емоційною силою образної мови ікони. Художниця відреставрувала сотні пам’яток старовинного українського малярства.

Її творча діяльність почалася ще зі студентських літ. Уже в 1922 році виставляла свої праці поруч з відомими художниками О. Кульчицькою, А. Манастирським, О. Новаківським. Обдарована дівчина працює олійними фарбами, темперою, захоплюється малярством на склі, пробує себе в техніці енкаустики, оволодіває різними техніками графіки. Її творчість, що виросла з коренів національної культури, несла у собі наголоси сучасної стилістики. В прагненні ознайомитися з новими напрямками в європейському мистецтві подорожує по Німеччині, Швеції, Норвегії, Данії, Франції, студіює мистецтво у художній школі А. Льота (Париж). Під час поїздки до Італії відвідує відому співачку Соломію Крушельницьку. Згодом вона напише портрет Соломії Крушельницької. Художницю захоплювали видатні особистості. В творчому доробкові Ярослави Музики є портрети Лесі Українки, Михайла Рудницького, Михайла Коцюбинського. Разом з відомими митцями Павлом Ковжуном, Михайлом Осінчуком, Станіславом Гординським Ярослава Музика ініціює створення у Львові Асоціації незалежних українських мистців (АНУМ), довкола якої гуртуються художники, які прагнули розвивати мистецтво на національних традиціях, водночас зблизити українське мистецтво з європейським.

Ярославі Музиці не вдалося уникнути репресій. Її арештували у червні 1949 року, коли вона працювала в Будинку творчості імені Коровіна в Гурзуфі. Засудили до 25 років виправно-трудових таборів. Покарання відбувала в Іркутській області. Далекий, чужий і холодний Сибір зустрів непривітно. Виснажлива праця на лісоповалах не зламала цієї хворобливої невеличкої жінки, яку рятувала любов до рідної землі, до творчості.

У 1955 році художниця після заслання повертається до Львова. Шевченківський районний суд прийняв рішення про дострокове зняття судимості, її визнано інвалідом другої групи. Ярослава Музика одразу з головою поринає в творчість. Уже 1957 року брала участь у виставці з нагоди 700-річчя Львова. Художниця прагнула надолужити втрачене, багато працювала в різних техніках і жанрах.

Творчий доробок Ярослави Музики — понад дві тисячі робіт: малярство на полотні та склі, графіка, мозаїка, емалі, тиснення на шкірі, карбування, інкрустація, килимарство, аплікація, батик. Живий інтерес до різних видів декоративно-ужиткового мистецтва зумовлений її захопленням ним.

Колекція, котру вона зібрала, — одна з кращих не тільки за кількістю зразків, а й за естетичною цінністю творів. Ярослава Музика частину творчої спадщини ще за життя передала в Тернопільський обласний краєзнавчий музей. Більшість з експонатів фонду Я. Музики представлено на виставці, присвяченій 115-й річниці від дня народження мисткині. Вона відкрилася в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

(с) http://vilne.org.ua/


Категорія: Відомі люди Залозеччини | Додав: Zaladmin (15.03.2010)
Переглядів: 1043 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]